
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 250 mA |
| Dropout Voltage | 210 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 470
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08218
Ext.Price$0.08218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08218 | $0.08218 |
| 10 | $0.07378 | $0.73780 |
| 50 | $0.06624 | $3.31200 |
| 100 | $0.05912 | $5.91200 |
| 500 | $0.05277 | $26.38500 |
| 1000 | $0.04930 | $49.30000 |
| 3000 | $0.04606 | $138.18000 |
| 5000 | $0.04361 | $218.05000 |
